5 błędów, które zmieniają stronę w koszmar grafika

Są takie strony internetowe, które na pierwszy rzut oka wyglądają w porządku. Niby nowoczesne, niby estetyczne, ale jednak coś z nimi nie tak. Wprawne oko grafika szybko wyłapie konkretne błędy. W poniższym artykule podpowiemy jak poznać, dlaczego niektóre strony wyglądają mniej profesjonalnie niż inne.

1. Zdjęcia w różnej stylistyce

Wiele czynników może wpływać na to, że poszczególne zdjęcia nie pasują do siebie. Czasem to tak subtelne różnice jak światło czy tonacja kolorów. Czasem diametralnie różna stylistyka. Tym samym wyszukiwanie i dobieranie zdjęć to czasochłonny proces, a wybrane grafiki wymagają często dodatkowej obróbki graficznej. Bez dostępu do profesjonalnych (i płatnych) banków zdjęć także się nie obejdzie.

 

Przykład zdjęć w różnej konwencji

Sen z powiek profesjonalnego grafika spędzają także zdjęcia „zbyt stockowe”. To zdjęcia sztuczne, przesadnie pozowane, albo takie, po których ewidentnie widać, że elementy zostały przeklejone na inne tło.

2. Niedobrane ikony

Trudno nam w to uwierzyć, ale spotykamy na stronach internetowych ikony z różnych kompletów – obok siebie. Rozumiemy, że ikony są modne, a klienci często pragną przekazać nimi bardzo szerokie spektrum informacji, ale stawianie obok siebie ikon w różnym stylu to graficzna degrengolada. Stronę internetową można zepsuć ikonami na jeszcze co najmniej 3 inne sposoby. To ikony, które:

  1. Nie wpisują się w stylistykę strony (są zbyt grube, zbyt subtelne, zbyt proste lub ze zbyt wieloma szczegółami);
  2. Nie odzwierciedlają treści (bo np. treść jest zbyt specjalistyczna);
  3. Nie zostały dostosowane do projektu (np. poprzez zmianę kolorów).

Kreatywne i adekwatne do projektu ikony wymagają wykupienia pakietu ikon w bankach zdjęć lub indywidualnego zaprojektowania.

 

Niedobrane pary ikon

 

3. Źle przedstawiony tekst

Wiele stron trawią problemy z wyglądem tekstu. Najpopularniejsze z nich to:

  1. Więcej niż dwa fonty (czyli w uproszczeniu więcej niż dwie czcionki) na stronie. Zasada jest jedna: na jedną stronę www przypadają dwa fonty – jeden do nagłówków i drugi do zwykłego tekstu. Więcej to chaos i zło.
  2. Nieumiejętnie zestawione fonty albo po prostu brzydkie fonty (np. comic sans, który powstał 25 lat temu, a jego autorzy stworzyli go z myślą o najmłodszych!).
  3. Przesadne stylizowanie tekstu: pogrubieniami, podkreśleniami, kolorami i kursywami. Niestety wbrew pozorom taki tekst jest mniej czytelny.
  4. Justowanie lub wypośrodkowywanie dużych partii tekstów albo zbity tekst. To się naprawdę bardzo źle czyta na ekranach.

4. Trochę reposywna strona

Aby stworzyć naprawdę rensposywną witrynę, należy poświęcić sporo czasu na testy i posiadać dużą wiedzę w tym temacie. Widzieliśmy już tak wiele błędów dotyczących responsywności, że nie sposób je wszystkie opisać. Zamiast tego zwizualizujemy taki, który najbardziej zapadł nam w pamięć. Jeden „projektant” połączył skalowanie z RWD. W praktyce wyglądało to mniej więcej tak:

A powinno tak:

5. Niedopracowanie szczegółów

Nawet proste strony internetowe składają się z wielu detali. Zepsucie jednego z nich, może zaburzyć odbiór całej witryny. Na dobrą stronę składają się m.in. konsekwentne marginesy, paddingi, spójność w wyglądzie np. buttonów, przemyślany dobór animacji, ta sama wielkość fontów w poszczególnych sekcjach, odpowiednie ustawienie elementów względem siebie, optymalne ustawienie wysokości zdjęć, kolumn, sekcji. To wreszcie dbanie o takie szczegóły jak favicon czy punktory w galeriach.

Favicon

Zaprojektowanie profesjonalnie wyglądającej strony wymaga „po prostu” wiedzy, umiejętności, wyczucia estetyki i czasu. Dlatego nie da się wykonać jej za kilkaset złotych.