Numer na domenę – czyli o wyłudzaniu pieniędzy słów kilka

Zamawiasz stronę internetową u agencji – wraz z domeną i hostingiem albo samodzielnie wykupujesz domenę i hosting. Po kilku miesiącach na służbowy numer telefonu dostajesz SMS-a z informacją, że Twoja domena niedługo wygaśnie, a ty możesz ją przedłużyć np. za 99 zł. Znasz ten scenariusz na oszustwo prawie-idealne?

Uwaga: nadciągają internetowi naciągacze

Schemat działania jest prosty. Prześledźmy go na przykładowej domenie domena.pl:

  1. Zlecasz agencji lub sam kupujesz domenę domena.pl
  2. Zlecasz stworzenie strony i wdrożenie jej online – na adres domena.pl
  3. Nieuczciwa firma odwiedza Twoją stronę domena.pl i sprawdza firmowy numer telefonu.
  4. Następnie ta sama nieuczciwa firma sprawdza dostępność innych rozszerzeń dla Twojej nazwy domeny, np.: com.pl i rezerwuje domenę domena.com.pl (bezpłatnie).
  5. Nieuczciwa firma wysyła do Ciebie SMS-a o takiej lub podobnej treści:

Ów firma, dla uwiarygodnienia swojego wizerunku, bardzo często działa pod szyldem zwykłej agencji, np. oferującej hosting, tworzenie stron www itp..

Łatwy sposób na wyłudzenie pieniędzy

Wiadomość brzmi tak wiarygodnie, że nawet nam, mimo że doskonale znamy te numery, czasem w pierwszej chwili zdarza się ją odczytać jako zwykłe przypomnienie o opłaceniu domeny. Tym bardziej zachowaj czujność i sprawdzaj czy wiadomość naprawdę dotyczy Twojej domeny. A w razie wątpliwości skontaktuj się z agencją, która obsługuje  Twoją stronę www albo z firmą, u której samodzielnie zamówiłeś/aś domenę.